Želechy
Pektolit je pro mě srdeční záležitost! Když jsem začal sbírat minerály a když jsme se přestěhovali z Bratislavy do Dvora Králového nad Labem, tak jsem se ve škole skamarádil s Lubošem Blahou, který měl doma už tenkrát sbírku minerálů a taky jeden pektolit, který jsem mu moc záviděl … Až jsme oba trochu povyrostli a začali spolu jezdit na lokality, tak jedním z našich prvních výletů byla exkurze do Košťálova, kde byl v Želechovském údolí činný lom a v něm se kdysi nalézaly překrásné pektolity, po kterých jsem už tenkrát moc toužil …To mi bylo asi šestnáct let (rok 1980), ale ani po několika návštěvách lomu jsem nenašel žádný hezčí vzorek, natož pořádnou žílu růžového pektolitu …
Lokalitu jsme měli tedy za vytěženou a na dlouhá léta jsem se rozloučil s myšlenkou na vlastní nález pěkného pektolitu. Starý lom zanikl a navíc ho zaváželi odpadky. V těžbě se pak pokračovalo na protějším kopci, ale všichni tvrdili, že se tam už žádné pektolity nenalézají … A tak mi nezbylo nic jiného, než kupovat po burzách historické nálezy pektolitů ze starých sběrů. No jo, ale pektolitů bylo málo a pěkný vzorek stál docela dost peněz, pokud se vůbec objevil. Na příbramské burze jsem měl ale jednou veliké štěstí a koupil perfektní pektolitovou žílu (obr. 1), která mě však stála patnáct stovek! Jindy se mi poštěstilo koupit super pektolit v Tišnově (obr. 2) za pouhé tři stovky! Nakonec jsem opět v Příbrami na burze sehnal velikou žílu růžového pektolitu (obr. 3) a až doma mě čekalo překvapění, když jsem z popisky zjistil, že se jednalo o nález z roku 2013! No a měl jsem brouka v hlavě …
Na léto 2014 jsem tedy naplánoval několikadenní filmovací akci, kdy jsme s kamarády chtěli natočit několik šutráckých videí z podkrkonošských lomů, včetně toho želechovského … Poslední sobotu v červnu jsme tedy navštívily obrovský lom a po důkladné obhlídce od horních pater jsem přestal doufat, že nějaký pektolit najdeme. Všude jenom kvalitní kámen, ale nějaké poruchy se žílami nikde. Už jsem to skoro odpískal a chtěl jít domů, ale nakonec jsem se šel podívat ještě na hromadu kamení v páté etáži … No, a tam jsem se mále posral!
Ta hromada kamení byl čerstvý odstřel a všude byly nádherné pektolity! Ve velikých balvanech byly vidět žíly růžových pektolitů (obr. 8), které se válely i všude kolem dokola. Bylo tady všechno: sněho-bílé (obr. 37-39) i růžové žíly (obr. 15-17), také sluníčka pektolitů (obr. 23-26) na puklinách … Kamarád Vašek se pustil do práce a majzlíkem rozlamoval veliké kameny plné růžových žil. Těch vzorků bylo veliké množství a všechny byly hezčí, než to, co jsem občas viděl a kupoval po mineralogických burzách (obr. 15-16) … Druhý den jsme vzali do lomu i kamaráda Míšu, kterému se povedlo objevit veliký kámen plný žil pektolitů (obr. 34) a dokonce i skelně lesklé žíly, které byly jemně růžové až nazelenalé (obr. 40-43) … no prostě šutrácké orgie!!!
Když jsme se v neděli vrátily domů, tak jsem celý další týden přemýšlel jenom o pektolitech a další sobotu jel s kamarády do lomu znovu! Čekalo nás tam ale veliké překvapení … Na místě, kde byly pektolity, stál bagr a většina kamení byla už pryč! Rvalo mi srdce, když jsem si představil kolik nádherných pektolitových žil prošlo ten týden drtičkou kamení v činném lomu … Kolem bagru jsem ale ještě posbíral několik nádherných vzorků a dokonce i jeden veliký kus (obr. 62-69) plný růžových pektolitových žil …
Došlo mi, že jme měli obrovské štěstí, protože pektolity se už dlouho neukázaly a my vystihli ten pravý moment a byli jsme ve správný čas na správném místě … V lomu se totiž těží tak rychle a intenzivně, že mineralogické ukázky pektolitů světové úrovně končí tak či tak během pár dnů v drtičce … Je to veliká škoda, ale na druhou stranu mám obrovskou radost, že jsem hodně pektolitů zachránil a že se mi po mnoha letech vyplnila touha nalézt vlastním nálezem pektolit! Takže činný lom v Želechách je stále nalezištěm nejhezčích světových pektolitů a já věřím, že v budoucnu se opět nějaké fantastické nálezy objeví …