Lhenice a jiné vltavíny
Vltavín je fenomén! Není to klasický minerál, ale tektit – přírodní sklo, které vzniklo dopadem meteoritu či komety. Dnes už víme, že sklovitá roztavená hornina k nám doletěla až z Německa, z míst, kde se dnes nachází kráter „Ries“. Jihočeské a jihomoravské vltavíny patří mezi ty nejhezčí tektity na světě a v cizině platí za ty snad nejznámější české drahé kameny vůbec …
Abych ale řekl pravdu, já nepatřím mezi vltavínové nadšence a na polích či v pískovnách, kde se tyto šutříky nalézají, jsem byl jenom párkrát a to, co jsem našel, mě uspokojilo. Moje druhá manželka byla ale zvědavá a když naše první miminko Jakub-Citrín byl maličký, tak mě poprosila, že by ráda viděla, kde se nalézají vltavíny … Těch nalezišť je hodně, ale nejznámější jsou asi tyto lokality: Besednice, Dobrkovská Lhotka, Chlum, Dolní Chrášťany a mnoho jiných.
Mně se ale nejvíce líbilo pole u Lhenic, kde jsem před léty nalezl pěknou „kapku“ vltavínu (obr.15). A tak jsme jednoho jarního slunečního dne vyrazili na pole, které jsem už celá léta nenavštívil. Bylo po deštích a pole bylo nejenom zoráno, ale i opršeno, což je pro sběr vltavínů velice důležité … Po poli jsme chodili celé hodiny s prckem v nosiči, ale vltavín se nám povedlo najít až těsně před naším odjezdem (obr. 06-09). Pak jsme našli ještě několik menších střípků (obr. 10-14). Během našeho hledání se ale na poli vyrojil houf hledačů a já pochopil, proč je na polích vltavínů tak málo, lidé je prostě postupně vysbírali. Navíc vltavíny z polí jsou často poškozené, pobyté a bez lesku.
Náš nález vltavínu jsem věnoval kamarádovy Jelínkovi a tak se mi zachovaly jenom jeho fotografie z naší exkurze. Nafotil jsem ale své další sbírkové vltavíny a také kameny od kamarádů, co mají unikátní sbírkové kusy a tak se můžeme pokochat krásou špičkových českých vltavínů …