LAPIS 10/2023
Záhnědy z Vysočiny jsou opět v „Lapisu“!!!
V únoru 2022 se „Citrín partě“ povedl unikátní nález velkého množství nádherných krystalů záhněd u Bohdalce… A ke všemu má tento nález moc pěkný příběh a vzpomínku na kamaráda Míru, který už není mezi námi a teď nejspíš hledá pegmatitové unikáty v „šutráckém nebi“… Ten příběh a ty krásné záhnědy se prostě musí zveřejnit, to jsme si jednoho dne řekli, a tak jsme vše nafotili a popsali a ten slavný šutrácký časopis „Lapis“ to celé ve svém říjnovém čísle 2023 na osmi stránkách zveřejnil…
A abyste se mohli i vy pokochat, nafotili jsme nejenom článek v Lapisu, ale taky si můžete přečíst náš text v češtině… Přejeme hezké „kochání“ a také zamyšlení nad hledáním, přátelstvím a nad naším „šutrováním“…
UNIKÁTNÍ NÁLEZ ZÁHNĚDOVÉHO PEGMATITU Z BOHDALCE NA ČESKOMORAVSKÉ VRCHOVINĚ
Marcel Vanek, Zdeněk Hanzl, Hela a Vašek Medunovi
Českomoravská vrchovina je doslova pegmatitovým rájem a už po mnoho let ji proslavují nálezy záhněd, citrínů či turmalínů. V posledních letech se o unikátní nálezy postaralo několik sběratelů, kteří si říkají „Citrín parta“. Hlavním motorem je Zdeněk Hanzl („Citrínový král“), Hela a Vašek Medunovi a donedávna i zkušený starší sběratel Míra Šoustar, který ale bohužel po těžké dlouhé nemoci opustil tento svět a odešel do „šutráckého nebe“…
V únoru roku 2022 řádily na Vysočině silné vichřice a v lesích popadalo hodně stromů. Pro sběratele to je ale veliká příležitost, protože ve vývratech se může objevit stopa po novém neobjeveném pegmatitu! A tak Zdeněk Hanzl rychle sedl na svou čtyřkolku a celý den jezdil lesními cestami od jednoho vyráceného stromu k druhému. Toho dne jich prošel stovky a ani stopa po pegmatitu! Unavený a zklamaný se tedy vracel lesní cestou domů a nedaleko Bohdalce se jen tak letmo podíval na místo, kde už dříve s Mírou Šoustarem hledal, ale niky se tady nic nenašlo… V ten moment si Zdeněk živě vybavil Míru, jak mu mnohokrát říkal: „Zdeňku tady prostě něco musí být!!!“ A tak se rozhodl, že už kvůli Mírovi prověří tohle místo znovu. Přijel k prvnímu vývratu a našel několik úlomků živce, hned udělal malou sondu a našel první záhnědku! Zdeněk se zaradoval a okamžitě zavolal Hele a Vaškovi Medunovým, kteří hledali v jiné oblasti, aby hned přijeli! Nastala veliká euforie, protože při prvním výkopu se narazilo na dutinu plnou krystalů záhněd! Už toho dne se našlo dvacet sbírkových záhněd drahokamové kvality, nouze nebyla ani o ortoklasy. Problém byl ale se spodní vodou, která ihned zaplavovala výkop, takže jeden kopal a druhý vyléval kýblem vodu ven…
Během dalších tří měsíců (únor-duben) se „Citrín parta“ dala do práce a s povolením majitele pozemku se pustila do kopání, samozřejmě, že vše po sobě pokaždé vzorně rekultivovali a uklidili. Prvních 13 návštěv bylo neuvěřitelných! Pokaždé kam se koplo, hned se narazilo na další dutinu! Na této pegmatitové žíle, která dostala na počest zemřelého kamaráda-objevitele název: „žíla Míra“, se postupně otevřelo šest velikých dutin!!! Každé kopání i přes problémy se spodní vodou přinášelo 2-3 kýble plné záhněd! Na této žíle veliké v některých místech i přes metr v oblasti zhruba 10×10 metrů se tak našly stovky krystalů, z nichž bylo 250 kusů krystalů záhněd vysoké kvality! Těch nejkvalitnějších špičkových záhněd ale bylo 140 kusů a všechny si je tito sběratelé zařadili do svých sbírek! Tímto se tento unikátní nález hned zařadil mezi ty nejbohatší záznědové žíly na Vysočině! „Citrín parta“ následně prokopala celou žílu a dalších dvacet kopání se ale už nic pořádného nenašlo, takže „pegmatitová žíla Míra“ se celá komletně vysbírala a stovky krystalů záhněd budou ozdobou nejedné sbírky minerálů…
Co se tedy u Bohdalce všechno našlo? Hlavně volné krystaly záhněd, většinou vysoké drahokamové kvality s fantastickou až medově oranžovou barvou! Ty největší krystaly dosahují váhu i přes 5kg a velikosti až 25cm! V každé dutině to bylo ale trochu jiné, někde rostly záhnědy na živcích, jinde vytvářely srostlice krystalů či drůzy, našly se i hypoparalerní růsty. Prostě co dutina, to nové překvapení! Citríny se ale našly bohužel jenom dva krystaly. Celkově vzato se ale jedná o unikátní záhnědový pegmatit, který na Vysočině nemá obdoby! „Citrín patra“ by ráda tímto článkem poděkovala Mírovi Šoustarovi za jeho nález a poslala mu do „šutráckého nebe“ veliké díky za tu obrovskou radost vykopávat ty nádherné krystaly záhněd přímo ze země, přímo z pegmatitových dutin. Tenhle zážitek je neopakovatelný, tohle se prostě musí zažít a tohle každý sběratel na šutrování miluje snad nejvíce… Míro ještě jednou díky…