Krupka – Bohosudov
Krupka-Bohosudov je pro mě téměř posvátné šutrácké místo! A je to lokalita docela těžká, to znamená, že sběratel musí vynaložit hodně úsilí, aby nějaký ten minerál získal do své sbírky. Už jenom vyškrábat se na „flek“, kde se šutry nalézají, je pořádná fuška! Pak i samotné hledání vyžaduje hodně námahy, protože tvrdé a velké šutry je třeba roztloukat a to stojí také hodně sil …
Moje první návštěva této lokality se uskutečnila před mnoha lety a myslím, že mi bylo tenkrát něco přes šestnáct let, kdy jsem se skupinou mladých „šutráků“ a starším doprovodem přijel vlakem do Bohosudova a pak jsme se všichni vydali k lanové dráze, která stoupá až na „Komáří vížku“. No, a pak nastal docela drsný výstup pod lanovkou a i tenkrát jsem toho měl docela dost … Pěšinku pod lanovkou ale na druhém kopečku protínala lesní cesta, a to už jsme byli nedaleko štoly „Barbora“, kde se tenkrát dalo fárat a byla tady hojnost nálezů (krupkait, fluorit, bismutinit, bismut, biotit a celá řada dalších minerálů). Dnes je štola pečlivě uzamčena a na toto místo se dostaneme lépe, když projedeme Starou Krupku a pár set metrů před turisticky zpřístupněnou štolou „Martinka“, v prudké levotočivé zatáčce, necháme auto na lesní cestě, která je označena jako „hornická stezka“. Po této stezce půjdeme něco přes dva kilometry, až les protne právě zmiňována lanová dráha. Kousíček od ní je štola „Barbora“, na kterou se můžeme sice podívat jenom zvenčí, ale na burzách se i dnes ze štoly objevují čerstvé nálezy hlavně unikátních krupkaitů a také vzorky s velikými lesklými krystaly kasiteritů! Místní sběratelé tady těží i dnes …
Při mé první návštěvě jsme spali před touto štolou jednoduše „pod širákem“, ale já nemohl dospat a hned po svítání jsem se vydal na průzkum svahovitého kopce plného štol, haldiček a lesních výchozů kamení. Prošel jsem v kopci pod lanovkou a zhruba sto metrů nad štolou „Barbora“, vlevo za lanovou dráhou, jsem našel výchozy, kde se v kamení daly najít drobné, ale velice lesklé krystalky kasiteritů veliké kolem 2-8mm. Dodnes mám z této akce dva kasiterity ve sbírce. Tenkrát mě ale mnohem více lákaly topazy, které se měly kdesi nad Barborou v lese nově vyskytovat … A tak jsem opět vylezl z lesa pod lanovou dráhu, která tady les protíná a zhruba ve sto padesáti metrech vpravo od lanovky nad štolou „Barbora“ jsem pročesával svahovitý terén plný štol, větracích šachet a kamení. No, a najednou jsem našel skálu, která čouhala jednoduše ze země. Kolem bylo roztlučeno pár kamenů a já zbystřil pozornost. Našel jsem ono tajné místo s výchozy topazů! Skákal jsem radostí, protože v jednom nalezeném vzorku jsem poznal téměř čirý centimetrový lesklý rýhovaný krystal topazu! Dodnes mám tento vzorek ve sbírce a patří mezi mé nejhezčí topazy z Krupky (obr. 34). Po chvilce jsem nalezl i balvany křemenů a v nich byly malinké krychličky fialových fluoritů, soudečkové krystalky apatitů a hlavně hojnost krystalovaných molybdenitů do dutin křemene. Jeden takový vzorek molybdenitu se scheelitem a zelenavým kusovým fluoritem mám z této akce ve sbírce dodnes (obr. 35). No, řeknu vám, byl jsem jako v ráji! Každý kámen, co tady ležel na zemi, byl něčím zajímavý a topazy se tady válely, jenom je posbírat. Rychle jsem utíkal vzbudit kamarády a toho dopoledne se tady všichni pořádně napakovali! No, a tajný „flek“ byl prozrazený a je tak veřejně znám až dodnes …
V září roku 2015 jsme si s kamarádem Oldou řekli, že zajedeme do Krupky natočit další video o šutrech. V těchto videích se snažíme představit lokality, kde se minerály dají najít vlastním sběrem i dnes a tak jsme vyrazili hlavně za topazy a molybdenity, kterých byla v Krupce vždy hojnost … Takže když sběratel dojde až ke štole „Barbora“, tak se může malou pěšinkou či spíše terénní cyklostezkou vpravo od štoly vydat do prudkého kopce. Zhruba po sto padesáti metrech dojdete na lesní cestu a na místo, kde se nedávno bagrovalo. Tady jsou hned tři naleziště vedle sebe! Uprostřed je nenápadný výchoz s topazy (obr. 27), které jsou stejně nenápadné, jako jejich naleziště. Vpravo je ale veliká hromada hlíny a kamení po nedávném bagrování. Je tady obrovská díra a hodně křemenů, ve kterých jsou dutiny s krystaly křemene a také s drobnými krychličkami fialových fluoritů. Šedavě stříbrné, kovové a měkké lupínky molybdenitů se tady nalézají taky docela běžně. No, a třetím místem je díra jenom několik metrů od topazového výchozu. Je od něj vlevo a tady se také bagrovalo. Je sice trochu maskovaná vegetací, ale snadno se najde. Myslím, že tato díra je momentálně nejhojnějším nalezištěm molybdenitů v Čechách! Téměř v každém křemenu je nějaký molybdenit! Dokonce najdeme i krystalové tvary v dutinách křemene a také velice bohaté kumulace molybdenitu. Nevýhodou je ale to, že během formátování tyto krásné molybdenity doslova odskakují z dutinek křemene a často po dotlučení je více molybdenitů kolem formátovaného vzorku, než v něm …
Našim hlavním zájmem ale byly topazy a tak jsem nejvíce času i energie věnoval nenápadnému výchozu, kde jsem si udělal svou díru a přehrabával se v ní… Topaz je tady velice nenápadný a snadno se poplete s křemenem, který ho často doprovází. Odlišit ho můžeme ale podle podélného rýhování krystalů a hlavně topazy mají vysoký lesk a jeho krystaly se doslova „třpytí“. Nevýhodou je, že se nalézají ve velice tvrdé hornině a tak musíme neustále paličkou tlouct a pozorně prohlížet kumulace křemene a každou dutinku, jestli se v ní nezatřpytí nějaký krystalek topazu. Já během hledání dokonce jednu paličku i zlomil! Dalším problémem je formátování vzorků … Topazy se často najdou na hraně balvanu, anebo na jiném nevýhodném místě a mnohokrát jsem během formátování krásný krystal topazu jednoduše zničil! I přes všechny tyto komplikace jsme s Oldou našli docela dost vzorků s topazy. Ty největší krystaly měřily téměř centimetr! Myslím, že při troše štěstí, by se našly i větší krystaly, je to ale na delší námahu a hledání. Nicméně jsme potvrdili, a to i v našem videu, že tato lokalita je stále „živá“ a že i dnes se dají pěkné topazy a molybdenity najít. Myslím, že se do Krupky příští rok znovu vypravím, protože čuchám, že v té hromadě kamení na mě ještě nějaký ten krystalek topazu čeká … A čekají tam jistě i na vás …