Horní Rokytnice
Tato lokalita se nalézá v překrásném prostředí Krkonoš, na místě, kterému se říká „Sachrův kopec“. Dříve se tady těžila měď, stříbro, olovo a kutalo se už ve středověku. Po dávných dolech a šachtách zbyly dvě haldičky, které jsou dnes ale zarostlé a připomínají spíše lesní remízky. Najdou se velice snadno … Stačí si najít sjezdovku se jménem „Sachrovka“ a hned vpravo od ní, ve svahu, uvidíme dva remízky. První je menší a na tuto haldu se dříve vyhazoval komunální odpad. Druhý remízek je výše v kopci a tady si motorkáři udělali mezi haldami motokrosovou dráhu …
Tuto lokalitu jsem prvně navštívil, když mi bylo sedmnáct a tehdy jsem měl taky své největší štěstí na této lokalitě. Tady se totiž nejvíce hledá hemimorfit, který se odtud považuje za nejhezčí z celých Čech. Vytváří drobné skelně lesklé, často vějířkovité, drobné krystalky seskupené do kuličkovitých útvarů … Při první návštěvě jsem jich našel fůru, ale tehdy jsem ani nevěděl, jak hemimorfit vypadá a vzal jsem si tak domů jenom jeden jediný vzorek, který se mi dodnes zachoval ve sbírce a samozřejmě, že patří mezi nejhezčí …
Já osobně nejvíce kopal na první malé haldě, kam se dříve vysypávaly odpadky, tedy na takovém menším smetišti smíchaném s haldovinou, ve které se běžně nalézal hojný chryzokol a snad nejvíce tady dodnes najdeme psilomelan-wad, manganový minerál, který vytváří na puklinách hornin černé stromečkovité útvary připomínající skalní kresby nějakého dávného umělce. Chryzokol tady vše zbarvuje do tyrkysové zeleně a nalézá se buď v kůrách nebo zrnech v křemenu a vzácně i v dutinkách, jako krápníkovité útvary. Škoda jenom, že když oschne, tak se často vytrácí jeho nádherná tyrkysová barva, která pak vybledne … S chryzokolem se dá najít občas i modrý azurit a tmavě zelený malachit. Častý je i další druhotný minerál zelenožluté barvy – bindheimit, který vytváří zemnité povlaky. Vzácností je tirolit, který většinou zarůstá do chryzokolu ve formě drobných perleťově lesklých radiálních lupínků. Na haldě se občas vyskytnou i primární kovové rudy mědi jako je šedý tetraedrit, zlatavý chalkopyrit či pestře nabíhající bornit. Ty jsou ale spíše ve formě drobných zrnek nebo kumulací v hornině či bílém křemenu. Našel jsem tady ale i galenit a drobné krystalky pyromorfitu …
Kdo sem přijde prvně, tak určitě propadne tyrkysově-zelené chryzokolové horečce, protože tento minerál je opravdu nádherný. Vzácný hemimorfit se ale hledá hůře, snadno se přehlédne a kopání mezi rozbitými lahvemi, sklem a jiným odpadem vyžaduje opatrnost, aby se člověk neřízl. Na této malé haldičce se mi ale jednou povedl i nález většího vzorku s kůrou hemimorfitu, který měl zelenavě-namodralou barvu, což je dost vzácné …
Druhá halda je mnohem větší a motorkáři si tady vytvořili dráhu, na které najdeme občas zelené kamínky, co vyhrabaly jejich pneumatiky. Já měl nálezy hlavně v horní části hald, kde bylo zeleně nejvíce. Tady se chryzokol nalézá mnohem častěji než na maličké haldičce plné smetí. Chryzokolu je tady více a ve velice pestré nabídce, ale hemimorfitu jsem tady našel mnohem méně. Nicméně na obou zarostlých haldičkách je nálezů veliké množství, což se v dnešní době nedá říct o všech lokalitách. Navíc jsou tady popisovány i další vzácnosti, které jsem já sice nenašel, ale kdo ví, třeba čekají na vás … Popisují se tady vzácně i drobné drátky ryzího stříbra, ryzí měď, kuprit, cerusit, galenit, mínium a celá řada dalších minerálů …
Na horké letní dny je tato lokalita ideální. Při poslední návštěvě jsme tady natočili krátké video a já vzal sebou i nejstaršího syna Jakuba-Citrína, kterého to na haldách dost bavilo. Společně s kamarády Oldou a Michalem jsme nalezli tolik chryzokolů a jiných vzácností, že jsme je nemohli ani odnést k autu, jak byly tašky plné minerálů těžké. Horní Rokytnice je opomíjenou lokalitou, která se nalézá nejenom v překrásném prostředí Krkonoš, ale hlavně stále nabízí velice bohaté nálezy, které mohou potěšit téměř každého sběratele minerálů …