Krásno – Hubr
Horní Slavkov je mezi českými sběrateli fenomén! Hlavní oblast nálezů je ale kolem obce Krásno … Moje první návštěva se odehrála v roce 1981, kdy mi bylo sedmnáct a v Krásně se tenkrát ještě těžil cín. Nad obcí se na kopci tyčila těžní věž činného dolu „Stannum“, z kterého pocházely ty nejhezčí vzorky karfolitu na světě (obr.:13-18) a samozřejmě i úžasné vzorky kasiteritů. S těmito vzorky ale kšeftovali horníci, i když se našli i odvážní sběratelé, kteří načerno a v noci fárali do činného dolu a s úspěchem tak sbírali hojné karfolity a ostatní minerály, které jsou dnes velikou vzácností.
Do dolu jsem se jako mladý chlapec nedostal, ale pod šachtou byla ohromná díra a je tam dodnes … Dříve se tady povrchově těžil cín a obrovský lom vznikl tak, že se tady propadly staré středověké štoly, ve kterých byly obrovské těžební komory. No, a tak se z propadliny stal povrchový lom, který dostal název „Huberův peň“ a sběratelé mu neřeknou jinak, než „HUBR“…
A v tomhle lomu jsem v sedmnáctí zažíval „šutrácké orgasmy“ a hotové mineralogické žně. Tenkrát byl lom plný čerstvých kamenů a po hodince hledání jsem vyťukal na dně lomu krásný krystal kasiteritu v křemenu (obr.09). Hned první návštěva mě obohatila o celou řadu minerálů, jako jsou: wolframit, krystalovaný arzenopyrit, apatit, topaz, olivenit a jiné lahůdky … Nejvíce mi ale udělal radost nález lebníku hematitu (obr.19) a nález vzácného mixitu (obr.20-21). Tyto vzorky, včetně krystalu kasiteritu, se mi uchovaly ve sbírce až dodnes. Ostatní vzal čas, něco jsem vyměnil, něco rozdal …
Je zajímavé, že většina těchto minerálů se v zarůstajícím „Hubru“ dají nalézt dodnes, i když v trochu horší kvalitě, než když mi bylo sedmnáct … Nedávno se na dně lomu kopalo bagrem a tak je opět na povrchu hromada bílých křemenů s dutinkami, ve kterých se nalézá většina vzácných minerálů, takže naděje na nálezy je opět aktuální …
Více informací i s popisem, jak se na lokalitu dostanete, najdete v knize: „Láska k šutrům …“ a „Šutry pod lupou …“