Vrančice u Milína
Měl jsem to štěstí, že jako mladý sběratel jsem zastihl důl „Alexandr“ (obr. 01-02) ještě v činnosti. Moje první návštěva byla s kamarády, když mi bylo asi sedmnáct. Tenkrát byl ale problém s hlídačem haldy činného dolu, který často sběratele vyhazoval a dokonce na ně volal i policajty. Když se ale sběratel choval potichu a podlezl chatrné oplocení, tak se mohl připlížit k haldě, na které se válela ruda.
Běžný byl radiální goethit, sfalerit, galenit, chalkopyrit a chalkozín (obr. 06). Často se společně s chalkozínem objevovalo i ryzí stříbro. To vytvářelo mechové masy (obr. 07) anebo se vyskytovalo v plíšcích (obr. 08). Největší vzácností, kterou tady všichni sběratelé hledali, byl vzácný minerál stříbra, který byl odtud v těch nejhezčích ukázkách na světě vůbec … Vrančice proslavil nejvíce stromayerit (obr. 03-05), který byl vzácný a pokaždé se ho najít nepovedlo. Na tuto haldu jsem tenkrát jezdil poměrně často, ale jenom jednou jsem narazil na výsypku, kdy v kalcitových žílách a dutinách byly jehlicovité krystaly stromayeritu. Ty ale stály za to a myslím, že jsem měl pořádné štěstí. Dodnes mám několik těchto vzorků na čestném místě ve vitrínkách …
Dnes jsou haldy zarostlé a najít třeba chalkozín je docela fuška, i když tady sběratelé aktivně kutají … V lese nad opuštěným dolem jsou stařiny z dob, kdy se tady těžila nejspíše železná ruda a taky haldička z dob geologického průzkumu. No, a tyhle místa jsou rájem pro sběratelé vzácných minerálů. Dodnes se dá na staré haldě v lese najít radiální goethit (obr. 19) a celá řada „špeků“, jako je vésigniéit, mottramit, jodargyrit, duftit a mnoho jiných specialitek … Na menší haldičce pod silnicí se zase vyskytuje vzácný minerál, tady objevený a pro svět popsaný čechit, dále hedyfán, decloizit, vanadinit a jiné nenápadné vzácnosti. Tyhle minerály je ale třeba nejdříve studovat, protože se dost podobají třeba na hematit či limonit, kterých je plná halda. V každém případě jsou tyto haldičky rájem pro hledače vzácných minerálů s obsahem vanadu, či stříbra …
Více informací i s popisem, jak se na lokalitu dostanete, najdete v knize: „Láska k šutrům …“