Ohrazenice u Jinců – Decperk
V okolí Jinců na Decperku se v dávných dobách dolovala železná ruda. Kde, kdy a kdo doloval, to už upadlo téměř v zapomnění. Můj starší kamarád František Janouš je v Čechách tím největším milovníkem, odborníkem, praktikem a znalcem železáků. Nejeden tituly ověnčený vědec mu může závidět jeho znalosti a šutrácký „čich“. No a tenhle „čich“ ho jednoho dne přivedl ke dvěma nenápadným a zarostlým pinkám na Decperku. Franta tak znovuobjevil zapomenuté místo, kde se vyskytují velice zajímavé železité křemeny.
Když bylo tohle místo ještě panenské, tak prý ležely ty nejhezčí železáky volně poházené kolem pinek a když Franta svým malým kladívkem uhodil do nějakého šutru a cinklo to, tak bylo jasné, že to bude krásný železák …
Od té doby uplynulo ale hodně let a když jsem sbíral fotky a informace na knihu: „Láska k železákům…“, tak mě Franta na své oblíbené místo vzal. Tenkrát bylo vše zarostlé a po kopání nebylo ani památky. Pustili jsme se tedy do práce a našli paběrkováním docela dost železáků. Dokonce se mi povedlo najít i jeden veliký balvan (obr. 04-05), ve kterém se po rozříznutí objevila typická žíla hnědo-červeno-zeleného železáku. Tady jsou totiž železité křemeny do hněda a většinou jsou dost tmavé, takže po vybroušení potřebují hodně světla, aby vynikly.
Nejvíce ale vyniknou železáci z Decperku pod mikroskopem, kde okouzlují svou kresbou, růstem krystalů křemene a lemy chalcedonu – je to prostě nádhera … Po zveřejnění naší knihy vyrazilo mnoho hledačů na lokality a i Decperk se stal vyhledávaným místem. Dlouho jsem tady nebyl, ale Franta mi nedávno říkal, že tady operovala nějaká „šutrácká prasata“, která doslova rozryla les, nadělala tady ukrutné díry a vůbec po sobě neuklidila … No i tohle se děje! Je to smutné, ale ne každý sběratel miluje přírodu a šutry. Často se kopáči honí za kameny jenom pro zisk a mají vidinu rychlého zbohatnutí, když kameny prodají na nějaké mineralogické burze.
Mohu upozornit, že se na železitých křemenech nedá zbohatnout! Většinou se prodávají za cenu výbrusu … Kupující totiž nejsou ochotni platit vysoké částky za železáky a tak trh určil cenu, která vyhovuje skutečným milovníkům těchto kamenů a ne překupníkům, nebo jiným kšeftmanům … Slušný sběratel by měl po sobě vždy uklidit! Zahrabat díru není přeci tolik práce a navíc se při tom dá i něco najít a lesáci pak nemají důvod nenávidět sběratelé. Tohle se ale v Čechách těžce vysvětluje, natož vidí v praxi … Třeba bude příští generace sběratelů k přírodě šetrnější …
Takže na závěr mohu říct, že Decperk je lokalita nejspíše zdevastovaná a možnost nálezů tím hodně utrpěla …
Více informací i s popisem, jak se na lokalitu dostanete, najdete v knize: „Láska k železákům …“